How to Save Money with a Simple Diet?

The cost of Mindful Living is much more affordable than ever before. All the health coaching is covered by insurance. The only out of pocket cost is food. When following the Mindful Living program the two main food necessities are protein and vegetables.



The iLiveMindful online shop offers protein products at extremely affordable prices. A week's worth of products for the program ranges from $60 to $120. It really depends on how much variety you would like in your diet. The more variety you desire, the more expensive the program becomes. We have also seen that the more variety a diet has, the harder it is to follow.



So keep it simple. Order your meal replacements here. Stay organized and meal prep strategically. Cook 2 pounds of your favorite lean meat at a time. You only need 8 ounces of meat per day. So this will last you four days.



Vegetables can be tricky to buy in bulk since they go bad fast. Try to schedule a trip once or twice a week to restock on your favorite vegetables. Remember not all vegetables hold the same nutritional value. Avoid the ones that are higher on the glycemic index.



14 views0 comments

Recent Posts

See All